Jak si sami profesionálně nafotit produkty

Instagram je jedna z nejvytíženějších sociálních sítí dnešní doby. Využívá jej nečetně soukromých uživatelů, ale také bloggerů, firem, on-line publikací a dalších subjektů. A tato síť klade důraz na jednu zásadní věc: vizuály.

Ať už jde o fotky či grafiku, vizuální prezentace je dnes už základem téměř každé sociální sítě. Kdo si tento fakt uvědomuje, většinou jde tři kroky před svou konkurencí a velice rychle zjistí, že jsou zákazníci ochotni zaplatit za produkt na profesionálně působící fotografii více, než za ten focený na nekvalitní telefon a s děsivými stíny, které vycházejí z nerovnoměrného světla fluorescenčního osvětlení.

Na co si dát pozor?

Přírodní světlo

Práce s přírodním světlem se nedá pokazit. Když přijde na umělé osvětlení, chce to jednak profesionální techniku a druhak nějaké znalosti, aby fotka nebyla moc světlá, moc tmavá nebo nepřirozeně zabarvená.

Nepřepalte to

Trocha fotografické hantýrky. Dejte si pozor, aby expozice fotky nebyla příliš vysoká. Tmavou fotku vždy můžete upravit v postrodukčních nástrojích jako třeba Lightroom pro mobily, ale přesvětlenou fotografii příliš nespravíte.

Foťte v ten správný čas

Využijte tzv. Zlaté hodinky = část dne, kdy je slunce na horizontu nízko a vytváří tak opravdu krásné zlaté světlo. Pokud fotíte během dne, vyhněte se přímému sluníčku. Chcete fotit, když je pod mrakem nebo ve stínu. Slunce je takový velký přírodní reflektor a může na fotce odrážet nepěkné stíny. Práce s přímým sluncem stejně jako s umělým osvětlením, vyžaduje alespoň nějaké znalosti fotografie.

Pravidlo třetin

Na pravidle třetin - populárním kompozičním pravidle - stojí vlastně celý koncept instagramových fotek. Znamená konkrétně rozdělení obrázku mřížkou 3x3 a zarovnává obrázek podle jednotlivých příček mřížky. Toto pravidlo udržuje na fotografii kompoziční balanc a jeho hlavní výhodou je možnost nastavit tuto mřížku na drtivé většině fotoaparátů v telefonu.

Změňte perspektivu

Nebojte se čas od času změnit úhel pohledu. Je to skvělý způsob, jak oživit fotku a celý váš profil. Zkuste fotit věci shora nebo třeba z opravdu nízkého úhlu. Spousta fotografů se v rámci zachycení neokoukaného úhlu válí po zemi a tohle je vaše jedinečná příležitost, jak si to vyzkoušet také.

Zachyťte pohled sledujícího

Lidské oko je přirozeně navyklé hledat hlavní linie, které se táhnou obrázkem či fotografií. Snažte se na vašich fotkách tyto linie najít, jedná se většinou o pomyslné čáry táhnoucí se skrz vizuál. Může jimi být cokoliv, cesta, řeka, budova, stromy, vlny… Sledujte tyto linie a dosáhněte díky nim smysluplnější fotografie.

Využijte své kreativity

Myslete mimo svou bublinu. Snažte se, aby vaše fotky byly nejen estetické, ale i originální. Takto se snadno odlišíte od ostatních značek a budete snadno rozpoznatelní už jen díky stylu fotografie.

Vytvořme spolu skvělý projekt

Kontaktujte nás